על השרצה של נחשת בואה

טל רומנו ממחלקת ציפורים וביתן חיות-קטנות מספר:

"בחודשים האחרונים שמנו לב שזוג הבואה הארגנטינית שלנו מזדווגים. זה תת מין של בואה קונסטריקטור (רב חנק מצוי) והוא מוגדר כ-1 CITES, הדרגה הגבוהה ביותר של הגנה על ידי האמנה הבינלאומית נגד סחר בבעלי-חיים.

כשנחשות בגודל הזה מתכוננות להשריץ או להטיל ביצים הן מתהפכות מעט על הצד, וראינו את הנקבה עושה זאת. זו השרצה ראשונה של הבואות שלנו. היא הייתה מוצלחת באופן חלקי, כי זה קרה מוקדם מדי. אצל בואות ההתפתחות של העוברים מתרחשת בביצים בגוף הנקבה. בשלב מסוים העובר סופג את החומרים המזינים מהביצה והנחשה משריצה את הנחשונים הקטנים.

 זהו מאפיין של הבואה ויש גם נחשים אחרים כמו חלק מהצפעוניים שככה ההיריון שלהם מתרחש.

באופן כללי הפיתונים מטילים ביצים והבואות משריצות. יש שתי סוגים של השרצות, הראשון בה הביצה נספגת ובשני אין בכלל שלב של ביצה.

רוב הנחשים מטילי ביצים.

לפני שבועיים ראיתי בסיבוב בוקר כמה סלאגים (סלאג זו ביצה שלא הגיעה לבשלות או שלא הייתה מופרית מלכתחילה). את שאר הנחשונים בכלל לא ראינו כי המצע בתצוגה הוא כבול, אדמה שחורה כמו הצבע של הנחשונים. ברגע שראינו את הסלאגים הבנו שאמורים להיות עוד וגם מצאנו אותם. אספנו את כולם כדי לשטוף אותם מהאדמה וראינו שהאבקועים (זוחלים צעירים) לא סיימו את התפתחותם ויצאו עם שק החלמון, שאמור היה להיספג לפני ההשרצה. הטבור שלהם היה חשוף וזה גורם בעייתי מאוד לזיהומים.

 מתוך כל הנחשים שנולדו שרדו שלושה והם בטיפול בקליניקה בתנאים סטריליים עד שיגדלו ויתחזקו."

טל סיפר לנו עוד כמה דברים מעניינים על הבואה הארגנטינית:
  • הבואה הארגנטינית היא חיית מחמד מאוד נפוצה אצל חובבי נחשים.
  • לבואה יש שרידים של 2 רגליים אחוריות שנקראים דורבנים, ואפשר מקרוב לראות אותן.
  • לבואה יש פס על העין שנועד לבלבל טורפים, כדי שהם יתקפו את הפס במקום את העין.
  • הבואה הכי מפורסמת היא האנקונדה מדרום אמריקה, ובספרות- הבואה מהספר הנסיך הקטן.

צילום: טל רומנו.

go to the top of the page
קנה כרטיס
איך מגיעים?