עונת הרבייה בנשרים 2020

ביצי נשרים מכל הארץ הגיעו בחורף למדגרה של גן החיות כדי שבבוא הזמן יבקעו ויצאו לאוויר העולם בבטחה, ויחזרו אחר כך חזקים ובריאים להורים שלהם.

ד"ר נילי אבני מגן, מנהלת זאולוגית ווטרינרית ראשית של גן החיות:

"גוזל נשר ראשון לעונה בקע בתחילת מרץ במדגרות גן החיות. הביצה הגיעה מזוג הנשרים שנמצאים בגרעין הרבייה בחי בר כרמל. אחרי שהגוזל נבדק ונמצא חזק ובריא הוא הועבר על ידי יגאל מילר רכז פרוייקט הדורסים ברשות הטבע והגנים בחזרה להורים המאמצים בחי בר כרמל."

כשהגיע זמן הבקיעות, צוות מחלקת ציפורים וביתן חיות קטנות בראשות מיכל ארז העלו הילוך.

אחד מהגוזלים דרש תשומת לב מיוחדת בגלל שהוא בקע הפוך.

מיכל מספרת:

" זה הגוזל Rh1- הוריו מרמת הנדיב. הוא אמור לחזור אליהם אלא שהוא בוקע הפוך.

בימים רגילים אני עוזרת לגוזלים לבקוע ולא מחמיצה יום עבודה בתקופה הזאת. כשגוזל בוקע ביום, אני חוזרת בערב, בלילה להמשיך לעזור לו.
עכשיו אני עובדת יום כן יום לא. אם נשר מתחיל בקיעה ביום שאני לא נמצאת, טל רומנו (מהמחלקה) מחליף אותי ואח"כ אני באה בלילה אם צריך.
אבל הנשר הזה בוקע הפוך ולכן הוא צריך יותר השגחה ותשומת לב.
לכן...לקחתי אותו אתמול בגמר העבודה הביתה באומנת ומאז אני וגם משפחתי דואגים לו.
אימא שלי איתנו וכל הזמן דואגת לו וגם אביב הבת שלי, ואפילו נלה הכלבה מתרגשת ואפילו לא נובחת עליו רק בוכה חרישית כשהיא רואה שאני מתעסקת אתו."

אחרי שעות ארוכות הגוזל בקע וכבר הוחזר על ידי יגאל אל הקן של ההורים שלו.

מה זה בקיעה הפוכה?

אורי בן-גיגי מנהל גן החיות לילדים מסביר:

כשהגוזל בוקע (וגם אפרוחים במקרים אחרים ) הראש שלו צריך להיות במנח מאוד מאוד ספציפי (כשהראש גם נמצא מתחת לכנף️⁩). כך שהמקור מגיע לכיס האוויר בביצה ומבקע אותו (החלק שיוצא שטוח כשמכינים ביצה קשה ...) כך שלרך הנולד (בוקע!) יהיה אוויר לנשימה במהלך הבקיעה הארוכה והמייגעת מהביצה החוצה לאוויר העולם (תהליך שיכול לקחת שעות עד ימים). כל מנח אחר מעמיד את העולל בסכנת טביעה (נשימה של נוזל) ועל כן תהליך בקיעה כזה קשה יותר, מסוכן ומצריך עזרה ומעקב רבים...

ולסיכום עונת הרבייה 2020:

מתוך הביצים שהגיעו אלינו, 10 בקעו בשלום ועברו אל ההורים שלהם.

שני הגוזלים של הזוגות שלנו שגרים בצפרית העופות הדורסים הוחזרו להורים יהודה וביאטריס ונוגה ומארס שטיפלו בהם באהבה רבה. בסוף אוגוסט יגאל בא לקחת אותם לכלוב אקלום בחי-בר כרמל. אנחנו מקווים יום אחד לראות אותם עפים גבוה בין העננים.

צילום: מיכל ארז.

go to the top of the page
קנה כרטיס
איך מגיעים?