להיות משפחת אומנה לפינגווין

הכול התחיל כשמיכל ארז, מנהלת מחלקת ציפורים, מצאה גוזל פינגווין נטוש...

מיכל מספרת:

"בגן החיות יש קבוצה של פינגווינים אפריקאים שקרויים גם פינגווינים שחורי רגל. אנחנו עוקבים אחריהם מקרוב, וביתר שאת כשיש גוזלים. ידענו שבאחת מהמחילות היה זוג שדגר על 2 ביצים. בוקר אחד מצאתי גוזל אחד מת בכניסה למחילה הזו, וכשבדקתי לא ראיתי עוד ביצים בקן. חיפשתי ומצאתי את הגוזל השני מתחת לערימת ענפי זיף נוצה. הוא היה קר וקשה כמו אבן. הרמתי אותו והתקשרתי לטל רומנו (מצוות המחלקה). כשהחזקתי את הגוזל הוא פתאום פתח את הפה. טל מיד התקשר למרפאה וביקש שיכינו לו אומנת מחוממת. לקחתי אותו לשם תוך כדי שאני מחממת ומעסה אותו, והוא התחיל להזיז את הכנפיים ולצייץ. הוא היה רק בן יום! זה הגוזל הראשון שאנחנו מטפלים בו מגיל כל כך צעיר. ככל הנראה ההורים נטשו את הגוזלים בגלל ריב עם זוג שכן על המחילה.

כל הצוות התגייס. אלי ניומן (אחראית אימון והעשרה ורווחת בעלי-החיים) הביאה פרוטוקולים של תכניות הזנה לגוזלי פינגווין, וד"ר אביטל פז הווטרינרית הכינה לו פרוטוקול מותאם אישית. האתגר היה להכין מזון דגים שיעבור במזרק קטן של 1CC. בהתחלה טחנו את הדגים ואז העברנו אותם דרך מסננת, אבל זה לא היה מספיק דק. בסוף מצאנו בלנדר שטחן אותם ממש טוב. הפורמולה של גוזל פינגווין היא מסובכת- היא מורכבת מדגים, שמן דגים, ויטמין C, ברזל, וויטמין מיוחד של עופות מים. כל הזמן שקלנו אותו כדי לתת לו בדיוק את הכמות שהוא צריך. כשגדל עברנו לנתחים קטנים של דגים.

טל ואני לקחנו אותו הביתה בתורנות, כי היינו צריכים להאכיל אותו לעתים תכופות. הארוחה האחרונה ביום הייתה ב-12 בלילה...המשפחות שלנו מאוד נהנו להיות משפחות אומנה לגוזל פינגווין. עכשיו העברנו אותו ללול בתצוגה, ובהמשך נחבר אותו עם שאר הקבוצה. כשמצאנו אותו הוא שקל 48 גרם, היום הוא שוקל 2.412 קילו!"

הפינגווין הקטן בתחילת הדרך
ביום הראשון בלול שבתצוגת הפינגווינים

מצב הפינגווינים שחורי הרגל בטבע הוכרז על ידי ה-IUCN שהם בסכנת הכחדה (Endangered). יש פחות מ-50,000 פינגווינים אפריקאים בטבע. הפינגווינים בגן החיות הם חלק מפרויקט שימור של ארגוני גני החיות האירופאים (EEP).

רוצים לראות מה שלומו ואיך הוא מסתדר בתצוגה עם כל שאר הקבוצה? צפו בסרטון!

עקבו אחרי המשך ההרפתקאות של אימאני

זכרים ונקבות של פינגווינים שחורי רגל נראים אותו הדבר, רק כשעשינו לאימאני בדיקת דם גילינו שהיא בעצם נקבה.

הפינגנווינית הקטנה (מסתבר שזו נקבה ולא זכר) קיבלה את השם אימאני וגם טבעת זיהוי חדשה.

היי זוט עני! אימאני הפיגנווינית חוגגת יומולדת שנה
אימאני בת שנה

אימאני בת שנה וחצי-  מחליפה את כסות הנוצות של הגוזל לנוצות של בוגר
איך אני נראית? מיליון דולר!

עוד שתיים שלוש נוצות וסיימנו!
אימאני בגיל שנה וחצי, עם כסות נוצות חדשה ויפה של פינגווינית בוגרת

צילומים: טל רומנו ומיכל ארז.

go to the top of the page
קנה כרטיס
איך מגיעים?