יעל נובי

Heading
שם מדעי
Nubian ibex
מחלקה
יונקים
מיקום נוסף בגן
No items found.
מבנה חברתי
עדר
עדרים קטנים.
זמן פעילות
פעיל יום
מזון
צמחוני
ניזון מצמחי מדבר שונים, עלים ועשב.
סכנות

ציד, אכילת פסולת של בני אדם.

תוכנית שימור בגן:
שעת האכלה/העשרה
This is some text inside of a div block.
איזור מחיה ותפוצה
ישראל והמזרח התיכון
אזורים מדבריים והרריים בצפון מזרח אפריקה ובמזרח התיכון. בישראל נפוץ בנגב, במדבר יהודה ודרום רמת הגולן.
מצב שימור
VU
חסר מידע
DD
לא בסיכון
LC
בסיכון נמוך
NT
עתידו בסכנה
VU
בסכנת הכחדה
EN
בסכנת הכחדה חמורה
CR
נכחד מהטבע
EW
נכחד
EX
תמונת מצב
VU
בעולם
This is some text inside of a div block.
בארץ
בתנך
יעל אשת חבר הקיני מוזכרת בספר שופטים פרק ד' כמי שהרגה את סיסרא במלחמה שעשו עמו דבורה הנביאה וברק בן אבינועם. היעלים מוזכרים בתנ"ך מספר פעמים: "ויִּקַּח שָׁאוּל שְׁלֹשֶׁת אֲלָפִים אִישׁ בָּחוּר מִכָּל יִשְׂרָאֵל וַיֵּלֶךְ לְבַקֵּשׁ אֶת דָּוִד וַאֲנָשָׁיו עַל פְּנֵי צוּרֵי הַיְּעֵלִים" (שמואל א', פרק כד, פסוק ב) "הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:" (תהלים, פרק קד, פסוק יח) "הֲיָדַעְתָּ עֵת לֶדֶת יַעֲלֵי סָלַע חֹלֵל אַיָּלוֹת תִּשְׁמֹר:" (איוב, פרק לט, פסוק א)
משקל
25
-
70
קילו
תוחלת חיים בטבע
17
שנים
מעניין לדעת
  • היעל הנובי הוא המין היחיד במשפחתו המסוגל לחיות בתנאי המדבר הקיצוניים. במשך השנה, הנקבה עם גדייה ביחד עם זכרים צעירים מתבגרים יחיו בעדר של 10- 20 פרטים. התנהגות מעניינת נצפתה אצל עדר יעלים באזור עבדת שבנגב. כל הגדיים הצעירים רוכזו על מצוק תלול בלי אפשרות לעזוב את המקום. הנקבות באו מדי פעם והאכילו אותם. רק כשהגדיים התבגרו הם יכלו לעזוב "גן ילדים" זה. התנהגות חברתית זו נועדה לשמור על הצעירים בקבוצה מפני טריפה על ידי נמרים, זאבים וטורפים אחרים. המבקר בשמורת הטבע נחל ערוגות יוכל להתקרב אל היעלים המורגלים בנוכחות בני אדם.
  • בראשית שנותיה של המדינה ניצודו בצורה נרחבת עד להקמתה של רשות שמורות הטבע (היום רשות הטבע והגנים) שחוקקה חוקים להגנה על בעלי חיים מפני ציד, הרשות אף בחרה ביעל כסמלה. מאז התרבו היעלים, בעיקר עם העלמם של הטורף העיקרי שלהם, הנמר.