קוף עכביש שחור יד

Heading
שם מדעי
Ateles geoffroyi
מחלקה
יונקים
מיקום נוסף בגן
No items found.
משפחה
אטלסיים
מבנה חברתי
קבוצה
קבוצות בעלות הרכב המשתנה תדיר וכוללות עד כ – 30 פרטים. קבוצות אלו מתפצלות לעיתים קרובות לתתי-קבוצות הכוללות בממוצע כחמישה פרטים ומשוטטות בשטחה של הקבוצה הגדולה. הקשר החברתי הקבוע היחיד בחיי קופי העכביש הוא זה שבין אם וצאצאיה.
זמן פעילות
פעיל יום
מזון
אוכל כל
ניזון בעיקר מפירות בשלים ובשרניים. כאשר הפירות אינם מספיקים ניזונים קופי העכביש גם בניצני עלים ופרחים והם משלימים את תזונתם בחלקים נוספים של העץ ובחרקים.
סכנות

הרס בתי גידול, סחר כקופי מחמד, ציד.

תוכנית שימור בגן:
שעת האכלה/העשרה
This is some text inside of a div block.
איזור מחיה ותפוצה
מרכז ודרום אמריקה
הוא חי בעיקר בצמרות העצים הגבוהות של יערות הגשם, יערות המנגרובים והיערות הממוזגים.
מצב שימור
EN
חסר מידע
DD
לא בסיכון
LC
בסיכון נמוך
NT
עתידו בסכנה
VU
בסכנת הכחדה
EN
בסכנת הכחדה חמורה
CR
נכחד מהטבע
EW
נכחד
EX
תמונת מצב
EN
בעולם
This is some text inside of a div block.
בארץ
בתנך
קופים מופיעים בתנ"ך פעם אחת בלבד :"אחת לשלוש שנים תבוא אוני תרשיש, נושאת זהב וכסף, שנהבים וקופים, ותוכיים." מלכים א' פרק י' כ"ב
משקל
6
-
9
קילו
תוחלת חיים בטבע
24
שנים
אורך הגוף 30-63 ס"מ, אורך הזנב 63-85 ס"מ.
מעניין לדעת
  • למין קוף-העכביש שחור-היד מספר תתי-מין המפוזרים לאורך תחום התפוצה של המין. כל תתי-המין נמצאים כיום בסכנת הכחדה, חלקם בסכנת הכחדה מיידית. סכנת ההכחדה נובעת בעיקר מהרס בית הגידול של המין – יערות הגשם הטרופיים במרכז אמריקה. סכנת הכחדה זו היא גם הסיבה לאחזקת המין ולריבויו בשבי, בתקווה כי מאמצים אלו בשילוב עם שימור ושיחזור בית הגידול הטבעי של המין יאפשרו את השבת האוכלוסייה הטבעית לקדמותה.
  • נקבות קופי העכביש ממליטות ולד אחד פעם בשנתיים עד שלוש, לאחר הריון הנמשך כשבעה חודשים וחצי. קופי העכביש הצעירים נגמלים מיניקת חלב רק בגיל שנתיים, אז יכולה הנקבה להתעבר שוב. הצעירים מגיעים לבגרות מינית בגיל 4-5, אם כי נקבות בדרך כלל ממליטות לראשונה בגיל מבוגר יותר. לאחר ההתבגרות המינית של הצעירים, בכדי למנוע זיווגי קרובים, נותרים הזכרים בקבוצות בהן נולדו ואילו הנקבות עוזבות את קבוצות לידתן בכדי למצוא קבוצה חדשה בה יוכלו להעמיד צאצאים. תוחלת חייהם של קופי העכביש היא כ – 27 שנים.
  • לגן החיות הגיעו שלושה קופי עכביש זכרים שבילו את מרבית חייהם בפינות-חי, בתנאים לגמרי לא הולמים – כלובים קטנים וצפופים, מגע קרוב מדי של הקהל והרבה בדידות. התפתחותם נפגעה והם הפכו להיות קופים מבוהלים שתנועתם מוגבלת מעט. הם הועברו לגן החיות התנ"כי עם הקמת תצוגת קופי עכביש. התצוגה גדולה מאוד וכוללת מעברי חבלים מגדת האגם אל אי השוכן במרכזו, ותורן מרכזי עליו יכולים הקופים לשבת לנוח ולשחק.

צילום: עדי פיליפסבורן