שימפנזה

Heading
שם מדעי
Pan troglodytes
מחלקה
יונקים
מיקום נוסף בגן
No items found.
מבנה חברתי
קבוצה
הגרעין החזק הוא התא המשפחתי. קבוצות של שימפנזים מונות בממוצע 7-25 פרטים אך נצפו גם קבוצות ענק של עד 100 פרטים. הקבוצה כוללת בטבע זכרים ונקבות על גוריהן כאשר המדרג החברתי ברור ובולט לעין. הזכרים לרוב דומיננטים על הנקבות. המבנה החברתי של השימפנזים מורכב ביותר ודומה מאוד למבנה החברתי של האדם. לא נדיר לראות התארגנויות של קואליציות ואופוזיציות בתוך הקבוצה בדיוק כמו בפרלמנט
זמן פעילות
פעיל יום
מזון
אוכל כל
השימפנזים ניזונים בעיקר מפירות אך במידה ניכרת גם מעלים, זרעים, פרחים, מזון מן החי כגון חרקים, יונקים אחרים, ציפורים ביצים ועוד. השימפנזים אף צדים מינים אחרים של קופים.
סכנות

הרס בתי גידול, ציד כחלק מתופעת ה"בושמיט"

תוכנית שימור בגן:
שעת האכלה/העשרה
This is some text inside of a div block.
איזור מחיה ותפוצה
אפריקה
יערות הגשם במערב ומרכז אפריקה
מצב שימור
EN
חסר מידע
DD
לא בסיכון
LC
בסיכון נמוך
NT
עתידו בסכנה
VU
בסכנת הכחדה
EN
בסכנת הכחדה חמורה
CR
נכחד מהטבע
EW
נכחד
EX
תמונת מצב
EN
בעולם
This is some text inside of a div block.
בארץ
בתנך
משקל
26
-
70
קילו
תוחלת חיים בטבע
39
שנים
מעניין לדעת
  • השימפנזים נעים לרוב על הקרקע אך הם מטפסי עצים טובים ומבלים את שעות הלילה ואת שעות האכילה שלהם על העצים.
    בשל קרבתם לאדם נחקרו השימפנזים רבות כאשר הבולטת בין החוקרים היא ג'ין גודול שתצפיותיה לימדו אותנו רבות אודות מין זה. במהלך המחקרים הרבים התברר שבכל אזור מחייה התפתחו בקרב השימפנזים מאפיינים מיוחדים שייחדו את האוכלוסיה באזור מאוכלוסיות שימפנזים אחרות. כך למשל השימפנזים עושים שימוש רב בכלים אותם הם בונים ומתכננים לצרכיהם. באוכלוסיות שונות נמצא שנעשה שימוש בכלים שונים: למשל בטנזניה נמצא שהשימפנזים צדים טרמיטים בעזרת מקלות, עובדה שחיקינו כאן במתקן המתכת שנמצא בחלקה הימני של התצוגה והמלא בדבש אותו מוציאים השימפנזים בעזרת מקלות.
  • השימפנזים מקיימים מחזור ייחום דומה למחזור המתקיים באדם. לרוב, לזכר הדומיננטי יתרון בגישה לנקבה מיוחמת אך גם זכרים אחרים עשויים לזכות בחסדיה. ההריון נמשך 9 חודשים והוולד צמוד לאימו לתקופה ארוכה. בסביבות גיל 4 הוא נגמל מיניקה אך נשאר עם אימו עוד מספר שנים עד הגעתו לבגרות (בסביבות גיל 10-11). נקבות נשארות עם אימן למשך כל חייהן, זכרים עשויים להתנתק מאימותיהם אם אלו יעברו לקבוצה אחרת.
  • השימפנזים נמצאים כיום בסכנת הכחדה בשל הרס בתי גידול ובשל תופעה חדשה יחסית אך קטלנית של צייד של "בשר יער". בגלל חדירת האדם ליערות החלה להתפתח תעשייה חדשה של צייד פראי של חיות יער לצורך מכירתם כבשר או כבעלי- חיים חיים. השימפנזים סובלים קשות מצייד זה שנועד בחלקו הגדול לספק את הדרישה האכזרית לגורי שימפנזים שמשמשים כחיות מחמד.
  • השימפנזים חיים חיים חברתיים. הגרעין החזק הוא התא המשפחתי. קבוצות של שימפנזים מונות בממוצע 7-25 פרטים אך נצפו גם קבוצות ענק של עד 100 פרטים! הקבוצה כוללת בטבע זכרים ונקבות על גוריהן כאשר המדרג החברתי ברור ובולט לעין. הזכרים לרוב דומיננטים על הנקבות. המבנה החברתי של השימפנזים מורכב ביותר ודומה מאוד למבנה החברתי של האדם. לא נדיר לראות התארגניות של קואליציות ואופוזיציות בתוך הקבוצה בדיוק כמו בפרלמנט

צילום: איהאב