הרפתקאות יובבה ואלכסנדר

הקזוארים הם עופות גדולים ושחורים עם קרן מרשימה על הראש וגדילים אדומים שמשתלשלים מצווארם הכחלחל. הם לא עפים, בדומה לקרוביהם היענים, אבל הם רצים מהר ומגנים על עצמם בעזרת בעיטות חזקות שיכולות להיות מאוד מסוכנות. לכן המטפלים בגן החיות לא נכנסים לעולם לתוך התצוגה יחד עם הקזוארים. כל זה לא עוזר להם בטבע, והם כמו בעלי-חיים רבים בעולם- בסכנת הכחדה. כיום יש כ-2,000 קזוארים בלבד בטבע. בגן החיות התנ"כי גידלנו במשך שנים קזוארים, והאחרונה שבהם היא יובבה. מאחר שגן החיות שותף למאמצי שימור ורבייה של הקזואר הדרומי, הוחלט להעביר את יובבה לספארי ברמת גן, שם תכיר זכר ובתקווה הם יעמידו צאצאים שיהיו חלק מגרעיני הרבייה בגני חיות. הזכר השני שהיה בספארי, אלכסנדר, עבר אלינו, כדי לא להפריע לחיבור של הזוג החדש.

השלב הראשון היה להעביר את יובבה לספארי. רוי דיקסון, מטפל בתצוגה האוסטרלית ובגן החיות לילדים, מסביר שיובבה עברה אימון במשך חודשיים כדי שהמעבר יהיה חלק ורגוע ככל האפשר. הכניסה לארגז הנסיעות והנסיעה עצמה עלולה להיות מפחידה. לכן רוי והצוות בהדרכת אלי ניומן, אחראית אימון והעשרה בגן החיות, לימדו את יובבה להיכנס לתוך הארגז בעצמה על ידי אימון מטרה. אימון מטרה נעשה על ידי מקל שבקצהו בליטה (למשל כדור). כשיובבה נוגעת בקצה המקל במקורה היא מקבלת חיזוק חיובי- שריקה וצ'ופר. ככה היא מבינה שהיא עשתה משהו טוב. כדי לעודד את יובבה רוי השתמש במאכלים האהובים עליה, תפוחים ותמרים.

צפו בסרטון ההעברה בכיכוב יובבה ורוי דיקסון :

ההחלפה עברה בשלום, וצוות גן החיות התנ"כי שהעביר את יובבה לספארי חזר הביתה לירושלים עם אלכסנדר.

בהתחלה אלכסנדר היה מופנם וחששן. הצוות נתן לו זמן להתאקלם וכבר התחיל לעבוד איתו על אימון מטרה, כמו שהיו עובדים עם יובבה.

סלפי של אלכסנדר הקזואר. צילום: נטלי דאוד

בינתיים, ברמת-גן יובבה עדיין לא מראה סימני חיבה לחבר החדש, אבל לא מתנגדת לנוכחותו בקרבתה, כך שאנחנו מרשים לעצמנו להיות אופטימיים.

יובבה (הגדולה יותר מימין) מתרגלת לחיים במרכז הארץ. תמונה באדיבות הספארי ברמת-גן

תמונה ראשית: זוהר שמש.

go to the top of the page
קנה כרטיס
איך מגיעים?